רעיון טוב - השגת מימון

השגת מימון

השגת מימון
 
כאשר יש לך רעיון טוב למוצר חדש או שיפור של מוצר קיים ואתה רוצה להגיש בקשה לפטנט כדי להגן על רעיון זה , הנך זקוק לכסף שיספיק ליותר מתשלום לעורך פטנטים שיגיש את בקשתך לפטנט. יש צורך לבצע כמה פעולות: הערכת מוצר, תרגום הפטנט והפקת תרשימים ואיורים של הפטנט.  בנוסף, יהיה עליך ליצור אב-טיפוס של המוצר. השלמת תהליך רישום הפטנט מצריכה השקעה של זמן ומאמץ.

אלו הם הצעדים שיעזרו לך למצוא מימון לפטנט:
 ~יש צורך להכין תוכנית עסקית מוצקה על מנת להציגה למשקיעים פוטנציאליים. רעיון טוב זו התחלה אך , המשקיעים ירצו לראות כיצד המוצר החדש יכניס להם כסף. במידה ואין ביכולתך להכין תוכנית עסקית השתמש בשירותי מומחה חיצוני אשר יעשה זאת בשבילך. התוכנית צריכה לתאר בפירוט: בכמה כסף יש צורך, לאילו מטרות כסף זה ישמש, כיצד המוצר יעבור לתהליך הייצור , כיצד ישווק ויופץ למכירה ואילו הכנסות ורווחים פוטנציאליים יוצרו. בקש מספיק כסף כדי לממן את כל הפרויקט. (מחקר של בנק ארה"ב מצא כי 79% מהכישלונות של עסקים קטנים התרחשו עקב יציאה לשוק עם מעט מדי משאבים כספיים. תוכנית עסקית מעמיקה תעזור להימנע ממצב זה.)

 חפשו השקעה של כספים ציבוריים באמצעות משרדים ממשלתיים. הממשלה תומכת בקידום המצאות וטכנולוגיות חדשות, התורמות לקידום התעשייה והמסחר בארץ, והקימה גופים לעידוד היזמות והקידום הטכנולוגי בארץ.

פרויקט תנופה: של המדען הראשי, נועד לסייע ליזמים טכנולוגיים מתחילים. ההגשה לפרויקט מורכבת ממילוי והגשת טפסי תנופה ותהליך סינון מול רפרנט שלתנופה:

 תנופה למיזמים מתחילים- מיועד לממציאים, יזמים וחברות סטארט-אפ בראשית דרכן. הסיוע של תנופה ניתן לצורך הוכחת התכנות טכנולוגית ו/או ישימות עסקית של הרעיון ולהגנה על הקניין הרוחני של היזמים. היזמים יכולים לנצל את המענק לבניית אב-טיפוס של הרעיון, לביצוע סקר שוק והכנת תכנית עסקית למיזם, להגשת הבקשה לפטנט ולמאמצי שיווק ראשוניים. היקף התמיכה במסלול זה הוא בשיעור של עד 85% מהתקציב המאושר, עד לתקרת מענק של 200,000 ₪.

 תנופה לשדרוג תעשיה מסורתית- מטרת המסלול לסייע לחיזוק כושר התחרות של מפעלי התעשייה המסורתית, באמצעות הטמעת פעילות מחקר ופיתוח במפעל. המסלול מיועד למפעלים יצרניים, קטנים ובינוניים (עד 100 עובדים), ללא ניסיון קודם במחקר ופיתוח ואשר לא נתמכו בעבר על ידי המדען הראשי. הפרויקט חייב להוביל להוכחת התכנות טכנולוגית ו/או עסקית לפיתוח מוצר/תהליך טכנולוגי חדש, או לשיפור מהותי במוצר או בתהליך טכנולוגי קיים, בעל פוטנציאל עסקי משמעותי. היקף התמיכה במסלול זה, הוא בשיעור של 66% מהתקציב המאושר, עד לתקרת מענק של 250,000 ש"ח.

תנופה לשת"פ עם תאגידים רב לאומיים (ביניהן IBM, Microsoft, Oracle) - המדען הראשי חתם על הסכמי שיתוף פעולה, שמטרתם להקל על חברות הזנק ישראליות להשתלב בפעילות הטכנולוגית והשיווקית של תאגידים רב-לאומיים. מטרת ההסכמים, היא לסלול את דרכן של חברות ישראליות, ובמיוחד חברות בראשית דרכן, אל השווקים העולמיים המרכזיים. יעוד המענק, הוא התאמת היישום או הטכנולוגיה של החברה הישראלית, למוצרי התאגיד הרב-לאומי. במסגרת ההסכם, תקבל החברה הישראלית מענק בגובה 50% מהתקציב המאושר למיזם המשותף עם התאגיד הרב-לאומי, עד לתקרת מענק של 250,000 ש"ח . לכל חברה תחומי עניין ספציפיים המפורטים באתר המדען הראשי, כמו גם פרטי ותנאי מסלול זה.

תנופה לעיצוב תעשייתי- מיועד למעצבים תעשייתיים, המעוניינים להביא רעיון עיצובי חדש, בר הגנה, לידי מימוש תעשייתי. מטרת הסיוע במסגרת מסלול זה היא לקדם את הרעיון העיצובי לשלב, בו ניתן יהיה ליישמו הלכה למעשה לפיתוח מוצר חדש או לשיפור מוצר קיים, שניתן לייצרו בישראל. היקף התמיכה במסלול זה הוא בשיעור של עד 85% מהתקציב המאושר, עד לתקרת מענק של 100,000 ₪.

 תנופה ירוקה- פרויקט במסלול זה, חייב להוביל לפיתוח מוצר חדש, ידידותי לסביבה, או לשיפור מהותי במוצר קיים, כך שיהיה יותר ידידותי לסביבה. היקף התמיכה במסלול זה, הוא בשיעור של 66% מהתקציב המאושר, עד לתקרת מענק של 250,000 ש"ח. תנאי מסלול זה מפורטים באתר המדען הראשי.
 http://www.moit.gov.il/NR/exeres/2040D7B5-6F64-4D28-B322-C324ECE2DAC2.htm

תכנית החממות הטכנולוגיות:
מיועדת ליזמים המבקשים לפתח את הרעיון שלהם למוצר מסחרי בתהליך של מחקר ופיתוח. מדובר במוצר שיש בו חדשנות ואשר ייועד בעיקר ליצוא. מדובר במיזמים בראשית דרכם ולא בחברות קיימות ופעילות. http://www.incubators.org.il/article.aspx?id=1900&catid=572

קרנות הון סיכון פרטיות- תוכל למצוא מידע רב על קרנות כאלה דרך חיפוש בגוגל או בעיתונים כלכליים כגון : כלכליסט
~הצג את הפטנט או המוצר בפני קבוצות/קרנות הון סיכון כדי לעודד השקעה ומימון. קבוצות הון סיכון מבינות את כל השלבים החל מפיתוח ועד חשיפת הרעיון החדש לשוק. לכן, בנוסף למימון הכספי קבוצות אלו יכולות להדריך אותך בשימוש במומחים הטובים ביותר בשלבי הפיתוח המוקדמים כמו המלצה על עורך פטנטים. ייתכן כי קבוצות הון סיכון יגיעו לפגישה עם כמה תנאים מוקדמים לכן, יש צורך להיות מוכנים לנהל משא ומתן על אחוזי הבעלות שיבקשו מכם לספק בתמורה לקבלת המימון לפטנט. קבוצות הון סיכון ממוקמות ברחבי העולם, וכל אחת מהן דורשת תוכנית עסקית מקצועית. בנוסף הן עשויות לדרוש ממך להציג את הרעיון באופן אישי.